חנות ספרים תרומה / הרשמה france

מאמר לפרשת ניצבים - לשמוע קול תורה

"וְשַׁבְתָּ עַד ה' אֱ-לֹהֶיךָ" - כיצד אפשר להבטיח שנשוב בתשובה? עיון בסוגית התשובה המופיעה בפרשת ניצבים.
הרב שאול דוד בוצ'קו, 27/09/2016 16:10:17

לשמוע קול תורה – פסוק השבוע

פרשת ניצבים


"וְשַׁבְתָּ עַד ה' אֱ-לֹהֶיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְקֹלוֹ כְּכֹל אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם אַתָּה וּבָנֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשֶׁךָ" (דברים ל, ב)

רבים מן הראשונים ראו בפסוק עצמתי זה את המקור לחובת האדם לחזור בתשובה, אולם לפי פשט הכתוב מדובר כאן בנבואה או בהבטחה. ויש לשאול – כיצד אפשר להבטיח שנשוב בתשובה? הרי אם הקב"ה מל את לבבנו ומעצב את זהותנו אין זו תשובה אמתית, זוהי דרך להפוך אותנו לחיילי-משחק שאין ערך לחייהם. הלוא מה שמייחד את האדם ועושה אותו לבריאה מרוממת הוא יכולתו לבחור בעצמו את דרכו!

כדי שנבין הבטחה זו עלינו לשנן את התפילה שאנו אומרים בכל בוקר: "אלוקי, נשמה שנתת בי טהורה היא! אתה בראתהּ, אתה יצרתהּ ואתה נפחתהּ בי". הזהות האמתית והפנימית של האדם היא נשמתו הטהורה, צלם האלוקים שבו, ועל כן ודאי שביום מן הימים, אחרי תלאות מרובות, יתגלה אורו הפנימי הגדול. התשובה מוכרחת היא לבוא, והיא תבוא מתוך האדם ומרצונו.

אך לא רק מכוח נשמתנו הטהורה תבוא התשובה. זכינו לקבל את התורה, ואנו לומדים בה במשך אלפי שנים. לימוד התורה ושינונה משפיע על הנשמה הכללית של עם ישראל. כמו צמח הגדל ופורח בזכות הדשן והמים, כך נשמת ישראל הולכת וגדלה ומתפתחת מכוח לימוד התורה של עם ישראל מאז נתינתה.

אנו שזכינו לקבל את התורה בטוחים שביום מן הימים תתגלה העצמה שנטע לימוד התורה בליבם של כלל ישראל, והיא תיתן את אותותיה ותקרב כל אחד ואחד לחזור אל ה' – אל צור מחצבתנו.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר