חנות ספרים תרומה / הרשמה france

אבלות – שיר הלל לחיים

מאמר לפרשת שמיני
הרב שאול דוד בוצ'קו, 08/04/2021 14:32:02

ביום חנוכת המשכן אירע אסון: שני בני אהרן מתו. שמחה וצער התערבבו זה בזה.

אהרן אביהם של הנפטרים ואלעזר ואיתמר אחֵיהם הצטוו שלא להתאבל, בשל התפקיד הציבורי החשוב שמילאו ביום הגדול:

"וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל אַהֲרֹן וּלְאֶלְעָזָר וּלְאִיתָמָר בָּנָיו רָאשֵׁיכֶם אַל תִּפְרָעוּ וּבִגְדֵיכֶם לֹא תִפְרֹמוּ וְלֹא תָמֻתוּ וְעַל כָּל הָעֵדָה יִקְצֹף וַאֲחֵיכֶם כָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל יִבְכּוּ אֶת הַשְּׂרֵפָה אֲשֶׁר שָׂרַף ה'" (ויקרא י, ו).

מכאן למדו חכמים שאדם שקרובו נפטר צריך לקיים דיני אבלות. הרמב"ם מסכם את עיקר דיני האבלות, שחלקם מופיעים בפרשתנו:

אלו דברים שהאבל אסור בהן ביום ראשון מן התורה ובשאר ימים מדבריהם: אסור לספר, ולכבס, ולרחוץ, ולסוך, ולשמש מטתו, ולנעול את הסנדל, ולעשות מלאכה, ולקרות בדברי תורה, ולזקוף את המטה ]מתקיים היום בישיבה על כיסא נמוך[, ולפרוע את ראשו ]כלומר לגלות את ראשו[, ולשאול שלום, הכל אחד עשר דבר (הלכות אבל ה, א).

אנו למדים שאבלות היא מצווה מן התורה אך זוהי מצווה שנדחית מפני השמחה של הכלל.

האבלות על הנפטר ממחישה כי הסתלקותו של אדם מן העולם היא אסון. אומנם אנו מאמינים בחיי נצח, אך חיי המעשה הם דווקא חיי העולם הזה, חיים המורכבים מאתגרים והתמודדויות לצד התעלות ורוממות רוח. העולם הזה הוא המקום שבו אנו פועלים, יוצרים ובונים, ועל כן יש צער גדול כאשר אדם מסתלק מן העולם ופעולתו נקטעת. אולם על אף הכאב והצער אין להגזים באבלות ועל כן ביום החג הלאומי לא קיימו הכוהנים דיני אבלות אלא המשיכו לשרת את העם. רעיון זה מתבטא בהלכה הקובעת שאף שיש מצווה להתאבל על המת אסור להתאבל יותר מדי, אלא לפי מה שקבעו חכמים.[1]

בין שלל הסיבות לאיסור ההפרזה באבלות נציע שתיים:

א.      הפרזה באבלות מבטאת כפירה באמונה בנצחיות הנשמה;

ב.      אבלות מוגזמת קוטעת את פעילותם של האבלים השוקעים באבלם במקום לקום ולהמשיך לפעול בעולם.

דיני האבלות מביעים אפוא שיר הלל לחיים: הלל לחייו של הנפטר, למעשים הטובים שעשה ולאור שהוסיף בעולם, והלל לחייהם של האבלים שאינם שוקעים באבלם אלא קמים וממשיכים בפועלם עלי אדמות.

אף שגופו הנפטר אבד מן העולם, פועלו נמשך מכוחם של בני משפחתו המתחזקים וממשיכים לצעוד בעוז קדימה.[1] ראו רמב"ם הלכות אבל יג, יא.
* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר