חנות ספרים תרומה / הרשמה france

מפקד

מאמר לפרשת כי תשא
הרב שאול דוד בוצ'קו, 01/03/2021 11:29:45

"כִּי תִשָּׂא אֶת רֹאשׁ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִפְקֻדֵיהֶם וְנָתְנוּ אִישׁ כֹּפֶר נַפְשׁוֹ לַה' בִּפְקֹד אֹתָם וְלֹא יִהְיֶה בָהֶם נֶגֶף בִּפְקֹד אֹתָם" (שמות ל, יב).

פסוק זה הפותח את פרשתנו מנחה אותנו שלא לספור את בני ישראל ישירות אלא בדרך עקיפה. כדי לדעת את מספרם של בני ישראל היו אוספים מחצית השקל מכל אחד ואחד ומונים את המטבעות. רש"י מבאר את סיבת הדבר:

"שהמנין שולט בו עין הרע והדֶבֶר בא עליהם, כמו שמצינו בימי דוד".

ונראה שספירת אנשים נועדה בדרך כלל להראות את עוצמת העם והמנהיג, ועל כן שולטת בה עין רעה. חסרון צניעות זה הוא חטא שעלול להוביל לתוצאות קשות, כפי שקרה כשספר דוד המלך את העם וספירתו הביאה למגפת דבר שקטלה שבעים אלף איש. מסר כואב נשלח לעם: חשבתם שאתם רבים ועוצמתיים? אין הדבר כן, אתם שברירים ביותר.

אולם האיסור למנות את ישראל איננו מצטמצם רק למפקד צבאי או לצורכי המנהיג אלא גם לצרכים אחרים. לדוגמה, בבית המקדש היו עורכים הגרלות מדי יום ביומו כדי לבחור את הכוהנים שיבצעו את עבודות המקדש. הכוהנים היו עומדים במעגל ומושיטים אצבע, עורך ההגרלה היה נוקב במספר מסוים וסופר את אצבעות הכוהנים עד שהגיע למספר שנקבע – והכוהן שאליו הגיע היה זוכה בעבודה. הרמב"ם מלמדנו שהספירה נעשתה באמצעות האצבעות משום שגם במקרה כזה אסור לספור את האנשים ישירות:

ולמה מונה המניין שהסכימו עליו על האצבעות שהוציאו, ולא היה מונה על האנשים עצמן? לפי שאסור למנות ישראל אלא על ידי דָבר אחר) הלכות תמידין ומוספין ד, ד).

הואיל והמניין בהגרלה זו לא נועד להראות שום עוצמה אלא רק לבחור את הכוהן המיועד למשימה מסוימת, נראה שיש מניע נוסף לאיסור המנייה: החובה להתייחס לכל אדם כאל אישיות בעלת נשמה ולא כאל מספר. האדם איננו מספר, ולכן כשיש צורך בספירה יש לעשות זאת בעקיפין או על ידי אמצעי כלשהו, אך אין לספור את האדם עצמו. ואולי זו גם העין הרעה שמזכיר רש"י בפירושו – העין שאינה רואה את האדם אלא רק את המספר.

שני הפירושים הללו משלימים זה את זה, שכן כשמעלים על נס את העוצמה של הכלל יש סכנה שהפרט ייהפך למספר.

לסיכום, מותר לערוך מפקד לצרכים שונים, אך אין לספור את האנשים ישירות כאילו הם מספרים ותו לא, אלא על ידי אמצעי. בן אדם הוא בעל אישיות ייחודית גם כאשר הוא פועל בתוך הכלל ולמען הכלל.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר