חנות ספרים תרומה / הרשמה france

שמחת יום טוב

מאמר לפרשת בא
הרב שאול דוד בוצ'קו, 21/01/2021 10:13:51

"וּבַיּוֹם הָרִאשׁוֹן מִקְרָא קֹדֶשׁ וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם כָּל מְלָאכָה לֹא יֵעָשֶׂה בָהֶם אַךְ אֲשֶׁר יֵאָכֵל לְכָל נֶפֶשׁ הוּא לְבַדּוֹ יֵעָשֶׂה לָכֶם" (שמות יב, טז).

בפסוק מופיעות שלוש הוראות הנוגעות לימים טובים:

א.      ימים אלו הם "מקראי קודש"

ב.      אין לעשות בהם מלאכה

ג.       מותר לעשות בהם מלאכות הנחוצות להכנת אוכל.

מהוראת הפסוק "מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם" היינו מצפים שחכמינו זיכרונם לברכה ילמדונו כי יש לעסוק בימים אלו בדברים שבקדושה ולהקדישם ללימוד תורה ולתפילות, אולם רש"י מלמדנו על פי דבריהם: "קרא אותו קודש לאכילה, שתייה וכסות". כלומר, קדושתו של היום מתבטאת בהיותו שונה מימות החול, ובמה? בשדרוג איכות האוכל והשתייה ובלבישת בגדים יפים ומכובדים.

מה טמון בהוראה מוזרה זו?

הבית יוסף מסביר שהחגים נועדו להזכיר לנו את יציאת מצרים. כשהיינו עבדים לא אכלנו לשובע, לא שתינו לרוויה והיינו מלובשים בבגדים מטולאים – וכשאנו אוכלים ושותים ומתלבשים יפה אנו נזכרים בחסדו של ה' שהיטיב עימנו את כל הטובות האלה.

מהותם של הימים הטובים תובעת מאיתנו לנוח מעמל יומנו, להתענג עם משפחתנו בארוחות טעימות ולזכור שיצאנו מעבדות לחירות. כביכול אומר לנו הקב"ה: זכרו שהוצאתי אתכם ממצרים כדי שתפסיקו לנהוג כמכונות לייצור תפוקה. אנשים חופשיים הינכם – נצלו את זמנכם החופשי לרווחתכם!

חובה זו של שמחת יום טוב מדגישה שה' הוציא אותנו ממצרים לטוב לנו, ואנו נודה לו על מתנה זו ונעבוד אותו ביתר שאת וביתר עוז.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר