חנות ספרים תרומה / הרשמה france

הקמת ישיבות ותלמודי תורה

מאמר לפרש ויגש- חשיבות הישיבות ולימוד התורה.
הרב שאול דוד בוצ'קו, 23/12/2020 16:41:58

דרמה הרת גורל מתרחשת בפרשתנו: יעקב אבינו עוזב את ארץ ישראל עם כל משפחתו ויורד למצרים. כיצד יצליחו לשרוד בנֵכר עד בוא הגאולה, עד עת היציאה ממצרים והחזרה לארץ האבות?!

יעקב אבינו נותן לנו את המתכון:

"וְאֶת יְהוּדָה שָׁלַח לְפָנָיו אֶל יוֹסֵף לְהוֹרֹת לְפָנָיו גֹּשְׁנָה וַיָּבֹאוּ אַרְצָה גֹּשֶׁן" (בראשית מו, כח).

רש"י מבאר שיהודה נשלח למצרים לפני כולם כדי להכין למשפחה מבעוד מועד מקום ללימוד תורה, מקום הוראה. יעקב אבינו הבין שהדרך היחידה שלא להיטמע בין הגויים היא הקמת בתי כנסת ובתי מדרשות. וכך פסק הרמב"ם להלכה שכל מקום שיש בו עשרה יהודים מחויב בהקמת בית כנסת שישמש הן לתפילות הן ללימוד תורה:

כל מקום שיש בו עשרה מישראל צריך להכין לו בית שיכנסו בו לתפלה בכל עת תפלה, ומקום זה נקרא בית הכנסת. וכופין בני העיר זה את זה לבנות להם בית הכנסת ולקנות להם ספר תורה נביאים וכתובים (הלכות תפילה יא, א).

ישנם צרכים המשותפים לכל עמי העולם, כגון הצורך בכלכלה ובביטחון, אך לעם ישראל יש צורך בסיסי גם בלימוד תורה ומוסר. בתי הספר של העם היהודי אינם מסתפקים בלימוד מדעים ושפות; בבתי הספר של העם היהודי לומדים את דבר ה', את הדרך לשפר את המעשים ולהתעלות ומתוך כך לחיות חיים מלאי משמעות.

תודה לך, יעקב אבינו, שהענקת לנו את הסוד לנצחיותו של עם ישראל.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר