חנות ספרים תרומה / הרשמה france

קדימה

מאמר לפרשת וישלח
הרב שאול דוד בוצ'קו, 26/11/2020 11:11:34

בעקבות פציעת יעקב במאבקו עם מלאכו של עשו אסרה התורה לאכול את גיד הנשה:

"עַל כֵּן לֹא יֹאכְלוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת גִּיד הַנָּשֶׁה אֲשֶׁר עַל כַּף הַיָּרֵךְ עַד הַיּוֹם הַזֶּה כִּי נָגַע בְּכַף יֶרֶךְ יַעֲקֹב בְּגִיד הַנָּשֶׁה" (בראשית לב, לג).

בעל החינוך רואה במצווה זו מסר של תקווה. לדבריו המצווה נועדה לטעת בנו את האמונה שכל הקשיים שנכונו לנו לאורך ההיסטוריה לא ישברו אותנו לעולם, ומכל החבלות נצא מחוזקים ונמשיך הלאה: "שתהיה רמז לישראל שאף על פי שיסבלו צרות רבות [...] שיהיו בטוחים שלא יאבדו, אלא לעולם יעמוד זרעם ושמם ויבוא להם גואל ויגאלם מיד צר" (ספר החינוך מצווה ג).

נוסיף שהתורה מעידה כי יעקב נותר צולע על ירכו אחרי שנלחם במלאך ויכול לו. אומנם הוא ניצל מן המפגש עם עשו, אך יציבותו נפגעה.

גם אנו הבנים חשים לא פעם חסרי יציבות ומלאי ספקות מכל המתרחש סביבנו. אכן חיינו עתירי התמודדויות, ואך טבעי הוא שנדאג קצת לעיתים, אך עלינו להתחזק וללמוד מיעקב אבינו שלא להתייאש.

אנו נתבעים להמשיך ולהתקדם על אף הנפילות והפגיעות, כיעקב אבינו שהמשיך בדרכו חרף פציעתו וצליעתו. משום כך איננו אוכלים את גיד הנשה, המזכיר את הנפילה ואת הספק.

מצווה זו דורשת מאיתנו להתחזק מכל נפילה, וקוראת לנו בקול גדול: קדימה!* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר