חנות ספרים תרומה / הרשמה france

אדם ואדמה

מאמר לפרשת לך לך
הרב שאול דוד בוצ'קו, 28/10/2020 16:41:53


בפרשת לך לך עם ישראל מצטווה במצווה דרמטית: מצוות ברית המילה. אברהם אבינו מתבקש לכרות ברית בבשרו – הוא וכל זרעו אחריו לאות שה' הוא האלוקים.

מצווה זו נקראת "בְּרִית" בשונה מרוב רובן של המצוות, שאינן נושאות שם זה. המילה "בְּרִית" מופיעה 13 פעמים בפרשייה, בפסוקים מלאי עוצמה. את חלקם נביא כאן:

"וַהֲקִמֹתִי אֶת בְּרִיתִי בֵּינִי וּבֵינֶךָ וּבֵין זַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ לְדֹרֹתָם לִבְרִית עוֹלָם לִהְיוֹת לְךָ לֵא-לֹהִים וּלְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ. וְנָתַתִּי לְךָ וּלְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ אֵת אֶרֶץ מְגֻרֶיךָ אֵת כָּל אֶרֶץ כְּנַעַן לַאֲחֻזַּת עוֹלָם וְהָיִיתִי לָהֶם לֵא-לֹהִים. וַיֹּאמֶר אֱ-לֹהִים אֶל אַבְרָהָם וְאַתָּה אֶת בְּרִיתִי תִשְׁמֹר אַתָּה וְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ לְדֹרֹתָם. זֹאת בְּרִיתִי אֲשֶׁר תִּשְׁמְרוּ בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין זַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ הִמּוֹל לָכֶם כָּל זָכָר. וּנְמַלְתֶּם אֵת בְּשַׂר עָרְלַתְכֶם וְהָיָה לְאוֹת בְּרִית בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם" (בראשית יז, ז-יא).

בכל ברית יש שני צדדים, וכל צד נותן את חלקו. בברית המילה ה' מבטיח להיות לנו לא-להים עד עולם ולתת לנו ארץ ישראל, ואנו נתבעים למלא את חלקנו למול את בשר עורלתנו.

במה התייחדה מצוות המילה, שזכתה להיות המצווה הראשונה שנצטווה בה העם היהודי דרך אברהם אבי האומה? היותה של מצוות המילה מצווה הכרותה בבשר מעניקה לה שתי תכונות רבות משמעות:

א.      ברית הנכרתת בבשר היא ברית שאין שום אפשרות לבטלה, בשונה מהבחירה הנתונה לאדם בכל עת בשאר המצוות אם לקיימן אם לאו. אב שמל את בנו חותם בבשרו קשר בל‑יינתק לאלוקיו, והנימול מקיים מצווה בכל רגע ורגע בחייו, בין אם ער הוא ובין אם ישן. מגיל שמונה ימים ועד יומו האחרון הוא מקיים מצווה זו בלי הפסק כלל.

 

ב.      הברית הטבועה בבשר מעידה כי גם חלקו של אלוקים בברית – הנחלת ארץ ישראל לעמו – מתבטא במציאות הגשמית ביותר, באדמה. הקב"ה מקדש את אדמת ארץ ישראל ומחיל עליה מצוות, ואנו מקדשים את גופנו בברית המילה במקום הכי יצרי ומכאן שמהות הברית היא הפיכת האדם לקדוש.

כשם שישנן מצוות התלויות בארץ בשל קדושתה, כך היהודי, שהוא בסך הכול בשר ודם, עצמות וגידים, מקבל עליו לקדש את גופו ולהתעלות.

שתי המצוות הללו ברית המילה ויישוב  ארץ ישראל קשורות זו בזו, כי שתיהן מבטאות את החיבור בין ארציות לקדושה.

שני צדדים בברית, אדם ואדמה. האדם היהודי הקדוש מקיים מצוות בגופו, ואדמת ארץ ישראל הקדושה מכילה את המצוות התלויות בה.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר