חנות ספרים תרומה / הרשמה france

בחירה חופשית

מאמר לפרשת ניצבים
הרב שאול דוד בוצ'קו, 09/09/2020 15:05:12

הבחירה החופשית הנתונה לכל יהודי מוצגת בפרשתנו בדרך תמוהה:

"רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע" (דברים ל, טו).

לכאורה על פי הפסוק הקב"ה נתן לפנינו טוב ורע, ועלינו לבחור: אם נלך בדרך הטובה נזכה בחיים, ואם נבחר ברע ניענש במוות. אולם אם אכן זו הכוונה הרי שהיה צריך לכתוב "ראה נתתי לפניך את הטוב ואת החיים את הרע ואת המוות"! אם מציגים את העונש לפני הצגת הבחירה – ממילא כבר התבטלה הבחירה והתרוקנה מתוכנה.

לכן יש לגשת אל הפסוק מזווית שונה. אין כאן תיאור רגיל של שכר ועונש – והדגש כאן איננו בברכה שתצמח מקיום המצוות ובעונש שיחול עלינו אם נעזוב חלילה את ה' יתברך. לא ולא! מגמת הפסוק היא להאיר את הקשר העמוק בין הטוב לבין החיים. בחירת הדרך הטובה היא הבחירה בחיים, ובחירת החיים היא במהותה בחירת הטוב! הווי אומר, חיים אמיתיים הם חיים של מעשים טובים, ומוות רוחני הוא מנת חלקו של ההולך בדרך הרוע.

כשאדם מענה את חברו על לא עוול בכפיו יסיק המתבונן מן הצד שהקורבן הוא המסכן ושידו של האכזר על העליונה, אך אין זו אלא מסקנה שטחית. לאמיתו של דבר התוקף איבד את צלם האלוקים שלו ואינו אלא מת מהלך, ואילו הקורבן נותר בן אנוש על אף סבלו – והריהו אדם חי.

אם כן הבחירה החופשית היא אכן בחירה בין חיים למוות.



* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר