חנות ספרים תרומה / הרשמה france

כי שם ה' נקרא עליך

מאמר לפרשת כי תבוא
הרב שאול דוד בוצ'קו, 02/09/2020 22:53:04


פרשת כי תבוא פותחת בברכות שיבואו על עם ישראל אם ישמע בקול ה', וממשיכה בקללות שיבואו אם חלילה לא ישמע העם בקול ה'. אחת הברכות דורשת הסבר:

   "וְרָאוּ כָּל עַמֵּי הָאָרֶץ כִּי שֵׁם ה' נִקְרָא עָלֶיךָ וְיָרְאוּ מִמֶּךָּ" (דברים כח, י).

מה פירוש "כִּי שֵׁם ה' נִקְרָא עָלֶיךָ"? הכיצד יראו עמי הארץ את שם ה' הנקרא על ישראל?

ביטוי תמוה זה הביא את חכמינו לבאר כי הפסוק מתייחס לתפילין של ראש. שמו של ה' כתוב בפרשיות התפילין המונחות על הראש לעיני כול – ועל כן כשיראו עמי הארץ את ישראל העטורים בתפילין הם יראו למעשה את שם ה' הנקרא עליהם.

אך מעבר לתמיהה בלשון הפסוק ברכה זו היא אכן ברכה מיוחדת ויוצאת דופן: אין זו ברכה כשאר הברכות המבטיחות שפע חומרי, כי אם ברכה על שפע רוחני.

כשיראו העמים את הרמה הרוחנית של עם ישראל, את הקדושה האופפת אותו, הם יתמלאו יראת כבוד. לא פחד מטנקים או מכוח צבאי ישפיעו על יחס העמים לישראל – אלא התפעלות מפועלו של עם ישראל, שהוא דוגמה ומופת לחיים של יושר ושל טוּב.

רעיון זה טמון גם בתפילין של ראש. התפילין המונחות ברום גובהו של האדם מבטאות את השאיפות של עם ישראל לחיי קדושה על פי הערכים המופיעים בפרשיות התפילין – אהבת ה', קיום מצוותיו, אמונה בהשגחתו וזכירת יציאת ממצרים.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר