חנות ספרים תרומה / הרשמה france

בעל תשובה אמיתי

מאמר לפרשת וארא
הרב שאול דוד בוצ'קו, 20/01/2020 13:31:10

כשהמכה השביעית, מכת הברד, נוחתת בחוזקה על מצרים, פרעה קורא למשה ולאהרן – ובדבריו אליהם ניכרים הרהורי תשובה:
"וַיִּשְׁלַח פַּרְעֹה וַיִּקְרָא לְמֹשֶׁה וּלְאַהֲרֹן וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם חָטָאתִי הַפָּעַם ה' הַצַּדִּיק וַאֲנִי וְעַמִּי הָרְשָׁעִים" (שמות ט, כז).
מה פשר "חָטָאתִי הַפָּעַם"? וכי רק בפעם זו חטא פרעה, הלוא הוא חוטא כבר דורות רבים!?
הרמב"ן מפרש כי פרעה הודה זו הפעם כי חטא לה' מאז ומעולם, כאילו אמר "חָטָאתִי תמיד, הַפָּעַם אני מודה - ה' הַצַּדִּיק וַאֲנִי וְעַמִּי הָרְשָׁעִים": 
"ביאורו הפעם אודה לה' כי חטאתי לו והוא הצדיק ואני ועמי הרשעים, שמרדנו בדברו מאז ועד עתה". 
ואולם על פי פשט הכתוב וידויו של פרעה מצומצם לאותו הרגע בלבד – רק "הַפָּעַם". דברי פרעה מבטאים את המחסום האנושי שמונע ממנו להודות כי כל אשר פעל בימיו היה טעות מרה, וכי למעשה היו כל חייו כישלון אחד גדול. לא, מתקומם פרעה כנגד עצמו, אומנם טעיתי כשהפרתי את אשר הבטחתי אחרי מכת הערוב – "אָנֹכִי אֲשַׁלַּח אֶתְכֶם וּזְבַחְתֶּם לַה' אֱ-לֹהֵיכֶם בַּמִּדְבָּר" (לעיל ח, כד) – אך פרט לכך נהגתי כשורה! 
פרעה איננו מסוגל להבחין בריקבון העמוק שפשה במצרים, ריקבון שבא לידי ביטוי במאות השנים של שעבוד ישראל על אדמתה. הביטוי "חָטָאתִי הַפָּעַם" מעיד שפרעה לא חזר בתשובה באמת אלא שעוצמת המכות היא אשר הכריחה אותו להודות "חָטָאתִי הַפָּעַם" – ובתום המכה הוא יחזור לסורו.
מכאן שתשובה שלמה תובעת הרבה ענווה ורצון להשתנות. ומי שחוזר בתשובה באמת, שמסוגל להביט על עברו בעיניים פקוחות ולשנות כיוון, הוא אכן גיבור אמיתי – ועליו אמרו חכמים "מקום שבעלי תשובה עומדין צדיקים גמורים אינם עומדין" (ברכות לד, ב).


* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר