חנות ספרים תרומה / הרשמה france

שאת ספחת ובהרת

הרב שאול דוד בוצ'קו - נשיא הישיבה, 03/04/2019 17:56:34
"אָדָם כִּי יִהְיֶה בְעוֹר בְּשָׂרוֹ שְׂאֵת אוֹ סַפַּחַת אוֹ בַהֶרֶת וְהָיָה בְעוֹר בְּשָׂרוֹ לְנֶגַע צָרָעַת וְהוּבָא אֶל אַהֲרֹן הַכֹּהֵן אוֹ אֶל אַחַד מִבָּנָיו הַכֹּהֲנִים" (ויקרא יג, ב).
שלוש מילים מתארות את נגע הצרעת: "שְׂאֵת" "סַפַּחַת" ו"בַהֶרֶת".
ידוע שהצרעת המדוברת בתורה היא מחלה שמהותה עונש על חטא לשון הרע. האלשיך הקדוש מסביר ששלושת סוגי הצרעת מתארים שלוש חולשות המביאות את האדם לדבר לשון הרע:
החולשה הראשונה היא ההתנשאות, פרי מידת הגאווה, המתבטאת במילה "שְׂאֵת". האדם השטוף בגאווה מתנשא על זולתו, מזלזל בחבריו ואינו נרתע מלדבר עליהם רעות.
החולשה השנייה היא ההסתפחות לאנשים קלי דעת וקלי לשון, הבאה לידי ביטוי במילה "סַפַּחַת". על האדם לבחור בקפידה את חבריו, כדי שהשהייה במחיצתם תרומם אותו ולא תביאהו חלילה לדבר סרה באחרים.
החולשה השלישית היא הבהירות המסנוורת, המבוטאת במילה "בַהֶרֶת". אדם המבורך בשפע ובכל טוב עלול לעיתים להסתנוור מהאור הבהיר במגדל השן הנוצץ שלו. הכל בהיר לו, ואין הוא מסוגל לראות את הקשיים של זולתו. מי שאינו מבין את סבלו של האחר נופל בקלות לעוון הזלזול – שמביא אותו לחטוא בלשונו.
כדי להתרחק מלשון הרע ולהפוך לאנשים הרואים את הטוב שבזולת עלינו להתחזק אפוא בשלוש מידות חשובות: צניעות, התחברות לחברה טובה ורגישות לצרותיהם של אחרים. * על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר