חנות ספרים תרומה / הרשמה france

שם או כאן- מאמר

הרב שאול דוד בוצ'קו, 24/01/2019 08:35:19
שם או כאן
"וַיַּעֲמֹד הָעָם מֵרָחֹק וּמֹשֶׁה נִגַּשׁ אֶל הָעֲרָפֶל אֲשֶׁר שָׁם הָ-אֱלֹהִים" (שמות כ, יז).
כמה קשה לקרוא את הפסוק הזה. 
הקב"ה מתגלה לבני ישראל ונותן להם את עשרת הדיברות, והתורה מתארת פחד גדול שאוחז בבני ישראל לנוכח המעמד: "וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת וְאֶת הַלַּפִּידִם וְאֵת קוֹל הַשֹּׁפָר וְאֶת הָהָר עָשֵׁן וַיַּרְא הָעָם וַיָּנֻעוּ וַיַּעַמְדוּ מֵרָחֹק" (שם, יד). 
כמה מפחיד. העם עומד מרחוק. רק משה רבנו מתקרב. ולאן הוא מתקרב? אל הערפל, אל הערפול והמסתורין. משה רבנו ניגש אל הדבר שמסמל בעיני בני ישראל את המעורפל והלא-נודע, והפסוק מוסיף: "אֲשֶׁר שָׁם הָ-אֱלֹהִים", כאילו רק "שָׁם" ה' נמצא, שם ולא כאן.
מעמד הר סיני הנורא והנשגב נצרך לדורות כדי לחקוק את הכרת אלוקים בנשמה הישראלית הכללית, ואולם לאותו הדור היה זה מעמד קשה מנשוא – כי אי אפשר להתקרב אל האלוקים בפתע פתאום. הקִרבה נרכשת בתהליך איטי והדרגתי, שבו מרגישים שגם האלוקים מתקרב אלינו.
כדי להתקרב לה' יש ללמוד תורה, וככל שנלמד ונתאמץ להבינהּ תהיה הדרך אל ה' סלולה ובהירה, יסור מסך הערפל – ונגלה שאלוקים כבר לא "שָׁם", כי אם כאן, בליבנו פנימה.


* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר