חנות ספרים תרומה / הרשמה france

כי ברוך הוא: לשמוע קול תורה לפרשת בלק

"לֹא תֵלֵךְ עִמָּהֶם, לֹא תָאֹר אֶת הָעָם, כִּי בָרוּךְ הוּא". לכל חלק משלושת חלקי הפסוק יש חשיבות בפני עצמו, ועלינו ללמוד מכל אחד מהם את המסר החבוי בו
הרב שאול דוד בוצ'קו - נשיא הישיבה, 12/07/2018 13:55:04

בס"ד

לשמוע קול תורה – פסוק השבוע

פרשת בלק

כי ברוך הוא

"וַיֹּאמֶר אֱ-לֹהִים אֶל בִּלְעָם

לֹא תֵלֵךְ עִמָּהֶם

לֹא תָאֹר אֶת הָעָם

כִּי בָרוּךְ הוּא" (במדבר כב, יב).

רבותינו זיכרונם לברכה פירשו כי אחרי שאסר ה' על בלעם ללכת עם האנשים – "לֹא תֵלֵךְ עִמָּהֶם" – ביקש בלעם לקלל את ישראל ממקומו. לאחר שגם פתרון זה נאסר עליו – "לֹא תָאֹר אֶת הָעָם" – הציע בלעם לברכם, אך נענה שעם ישראל איננו זקוק לברכתו – "כִּי בָרוּךְ הוּא".

מכאן שלכל חלק משלושת חלקי הפסוק יש חשיבות בפני עצמו, ועלינו ללמוד מכל אחד מהם את המסר החבוי בו:

  1. עצם ההליכה עם שונאי ישראל, אפילו שלא לשם קללה, עבירה היא. מדברי ה' לבלעם נישאת קריאה לכל אחד ואחד בכל הדורות להתרחק מעושי עוולה: "לֹא תֵלֵךְ עִמָּהֶם"!


  1. בלעם מיקד את מבטו בכישלונם של ישראל, בפשוטי העם החוטאים – "הָעָם". כוחה של הקללה טמון בגילוי חולשותיו של המקולל, ומכאן שיש להימנע מלהביט בעוונותיהם של הסובבים אותנו, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בעם ישראל כולו. להסתכלות שלילית ולדיבור שלילי יש כוח הרסני, וכשמטיחים בילד "אתה לא מבין כלום" – גורמים לו באמת שלא להבין כלום...
    יש להתאמץ למקד את המבט בטוב, לכוון כלפי מעלה ולעסוק בדיבור חיובי: "לֹא תָאֹר אֶת הָעָם"!


  1. ברכת ה' מצויה בכל יהודי מעצם מהותו. ה' מלווה כל אחד ואחד, וכל שכן את העם כולו. הציווי שנצטווינו כולנו הוא להתבונן פנימה, ולראות מבעד לקליפה של מי שנראה לנו כפושע את האור הבוקע מתוכו – "כִּי בָרוּךְ הוּא"!

שאול דוד בוצ'קו
* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר