חנות ספרים תרומה / הרשמה france

לשמוע קול תורה: פרשת בא - ליל שימורים

המילה "שִׁמֻּרִים" מופיעה פעמיים בפסוק, בתחילתו ובסופו. על פי הפרשנים משמעות המילה שונה בכל אחת מהופעותיה. מהי אותה המשמעות?
הרב שאול דוד בוצ'קו - נשיא הישיבה, 17/01/2018 13:38:07

לשמוע קול תורה – פסוק השבוע

פרשת בא

ליל שימורים

"לֵיל שִׁמֻּרִים הוּא לַה' לְהוֹצִיאָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם
הוּא הַלַּיְלָה הַזֶּה לַה'
שִׁמֻּרִים לְכָל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לְדֹרֹתָם" (שמות יב, מב).

המילה "שִׁמֻּרִים" מופיעה פעמיים בפסוק, בתחילתו ובסופו. על פי הפרשנים משמעות המילה שונה בכל אחת מהופעותיה. בתחילת הפסוק היא מבטאת את ההמתנה והציפייה של הקב"ה לליל הגאולה: "לֵיל שִׁמֻּרִים הוּא לַה'", בסופו של הפסוק היא מדגישה את שמירת המצוות: "שִׁמֻּרִים לְכָל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לְדֹרֹתָם". הקב"ה מבטיח כי בכל הדורות יסבו יחדיו בלילה זה כל משפחות ישראל, יקיימו את מצוות הלילה ויספרו על גאולת מצרים. הבטחה זו התקיימה, ועד ימינו-אנו ליל הסדר נחגג בכל בתי ישראל, גם בבתי המשפחות שאינן מקפידות על שמירת כל המצוות.

הצלע המרכזית של הפסוק – "הוּא הַלַּיְלָה הַזֶּה לַה'" – מורה מחד גיסא כי עיקרו של הלילה הוא לה', שהרי בזכות לילה זה אנו יודעים שיש אלוקים בעולם, ומאידך גיסא שאנו עדיין מצויים בלילה, הואיל וגאולת מצרים לא הייתה גאולה שלמה.

מאז גאולת מצרים ועד הנה עבר עמנו קשיים עצומים, רדיפות ועינויים, אך לילה זה נטע בליבנו תקווה ואמונה שנצליח לצאת מכל צרה וצוקה עד בוא הגאולה השלמה. מהלילה הזה, ליל היציאה ממצרים, אנו שואבים את כוחות ההתמודדות עם כל לילות ההיסטוריה, בידיעה שפנינו מועדות אל יום הגאולה הנכסף.

לשון "שִׁמֻּרִים לְכָל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לְדֹרֹתָם" מבטאת גם היא ציפייה. בכל הדורות אנו מצפים ומייחלים שנמשיך לטפס שלב אחר שלב בסולם הגאולה עד אשר נגיע אל השלב העליון, היציאה האחרונה מחשכת הלילה אל אור הגאולה השלמה.

אשרינו שאנו זוכים בדורנו לראות את קיום הבטחת ה' – מ"לֵיל שִׁמֻּרִים הוּא לַה'" ל"שִׁמֻּרִים לְכָל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לְדֹרֹתָם".

שאול דוד בוצ'קו
* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר