חנות ספרים תרומה / הרשמה france

איש על משאו - לשמוע קול תורה לפרשת במדבר

כדי להגן על הלוויים שלא יינזקו בעת מילוי משימתם נדרשו הכוהנים להגדיר לכל אחד מבני קהת את תפקידו במדויק. מה המסר הנלמד מכל לימינו?
הרב שאול דוד בוצ'קו, 28/05/2017 17:05:59

בס"ד

לשמוע קול תורה - פסוק השבוע

פרשת במדבר

איש על משאו

"וְזֹאת עֲשׂוּ לָהֶם וְחָיוּ וְלֹא יָמֻתוּ בְּגִשְׁתָּם אֶת קֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים אַהֲרֹן וּבָנָיו יָבֹאוּ וְשָׂמוּ אוֹתָם אִישׁ אִישׁ עַל עֲבֹדָתוֹ וְאֶל מַשָּׂאוֹ" (במדבר ד, יט).

בני משפחת קהת, אחת ממשפחות הלויים, נשאו על כתפיהם תפקיד קשה ונורא הוד. תפקידם היה לשאת את כלי המשכן הקדושים ביותר - ובהם הארון ולוחות הברית בתוכו - ונאסר עליהם להביט ולו לרגע בכלים אלו שקרנה מהם קדושה גדולה. הכוהנים היו מכניסים כל כלי וכלי מכלי המשכן למעין נרתיק שכיסה אותו מכל צדיו - ורק אחרי כן יכלו הלוויים בני קהת לבוא ולמלא את תפקידם. הקהתים היו חייבים להקפיד שלא לראות את הכלים בטרם נבלעו כליל בנרתיקיהם - "וְלֹא יָבֹאוּ לִרְאוֹת כְּבַלַּע אֶת הַקֹּדֶשׁ וָמֵתוּ" (שם כ).

כדי להגן על הלוויים שלא יינזקו בעת מילוי משימתם נדרשו הכוהנים להגדיר לכל אחד מבני קהת את תפקידו במדויק: "אַהֲרֹן וּבָנָיו יָבֹאוּ וְשָׂמוּ אוֹתָם אִישׁ אִישׁ עַל עֲבֹדָתוֹ וְאֶל מַשָּׂאוֹ".

מכאן נלמד מוסר גדול לכל אחד מאתנו. אם חפצי חיים אנו, אם רוצים אנו להימנע מאכזבות, ממרירות ולעתים אפילו מסכנה, עלינו לחקור ולהבין מהו תפקידנו בחיים, מהו הייעוד שייעד לנו ריבונו של עולם. אדם שמצא את חלקו בעולם הוא אדם מאושר. הוא יודע את הדרך ואת הכיוון, ואין הוא צריך לחפש אנה ואנה וללכת בדרכים לא לו, דרכים ללא מוצא.

"וְשָׂמוּ אוֹתָם אִישׁ אִישׁ עַל עֲבֹדָתוֹ וְאֶל מַשָּׂאוֹ". ברגע שנבין כי עבודתנו ומשאנו הם אלו אשר יועדו לנו מאת ה', לא רק שלא נמות אלא אדרבה, נוסיף חיים. אם נפנים שאין סגולת איש כסגולת רעהו, וכל אחד יגלה את סגולותיו וישתמש בהן, נזכה ונראה שהכול יבוא על מקומו בשלום.

תפקיד הכוהנים הוא לסייע ללוויים למצוא את דרכם הם. זהו גם תפקידם של הורים ושל מחנכים: להימנע מלתבוע מהילד לממש את הייעוד של זולתו אלא לכבד את כוחותיו המיוחדים לו ולסייע לו לממשם ולמצותם. בדרך זו יצליח הבן, התלמיד או החניך למלא את תפקידו בחיים ויפיץ סביבו קרני אור.

 

שאול דוד בוצ'קו

 

 
* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר