חנות ספרים תרומה / הרשמה france

וזכרתי את בריתי - לשמוע קול תורה לפרשת בהר

"וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר" (ויקרא כו, מב). ארבעת הממדים, ארבעה שלבים בדרך, מסיומה של הגלות אל עבר הגאולה השלמה.
הרב שאול דוד בוצ'קו, 25/05/2017 13:48:37

בס"ד

לשמוע קול תורה – פסוק השבוע

פרשת בחוקותי

וזכרתי את בריתי

"וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר" (ויקרא כו, מב).

הפסוק מתאר ארבעה ממדים, ארבעה שלבים בדרך מסיומה של הגלות אל עבר הגאולה השלמה.

הממד הראשון הוא זכירת הברית עם יעקב – פרי יזמתו של יעקב אבינו.

כשהתגלה הקב"ה ליעקב בחלום לפני צאתו לחרן ביקש יעקב מהקב"ה לכרות עמו ברית: אם תשמור עליי ותחזירני ארצה, אמר יעקב, אקים אני לך בית – "וְהָאֶבֶן הַזֹּאת אֲשֶׁר שַׂמְתִּי מַצֵּבָה יִהְיֶה בֵּית אֱ-לֹהִים" (בראשית כח, כב). ברית זו היא הערובה לחזרת עם ישראל לארצו בתום הגלות.

הממד השני מתמקד בברית עם יצחק. "אַל תֵּרֵד מִצְרָיְמָה", תבע הקב"ה מיצחק, "שְׁכֹן בָּאָרֶץ אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיךָ. גּוּר בָּאָרֶץ הַזֹּאת – וְאֶהְיֶה עִמְּךָ וַאֲבָרְכֶךָּ..." (בראשית כו, ב-ג). גם אנו בשובנו לארצנו נתפלל שלא תהיה עוד גלות, שנזכה לדבוק באדמתנו ושנראה שפע וברכה מאת ה' כפי שקוים ביצחק: "וַיְבָרֲכֵהוּ ה'" (שם יב).

הממד השלישי הוא זכירת הברית עם אברהם. אברהם אבינו גילה את הקב"ה בעצמו – והקב"ה בחר בו ובזרעו להיות אור לגויים. זהו השלב השלישי בגאולה, השפעת טובה מעם ישראל לעולם כולו, כדרכו של אברהם אבינו שקרא "בְּשֵׁם ה' אֵ-ל עוֹלָם" (בראשית כא, לג).

או-אז נגיע לממד הרביעי ונזכה להשכנת השכינה בארץ ישראל, ותתקיים בנו הברכה: "וְנָתַתִּי מִשְׁכָּנִי בְּתוֹכְכֶם" (ויקרא כו, יא).

 

שאול דוד בוצ'קו
* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר