חנות ספרים תרומה / הרשמה france

הקריאה האחרונה של יעקב ושל יוסף - מאמר לפרשת ויחי

על ציווים של יעקב ויוסף להקבר בארץ.
הרב שאול דוד בוצ'קו, 10/01/2017 14:39:53

בס"ד

לשמוע קול תורה - פסוק השבוע

פרשת ויחי

הקריאה האחרונה של יעקב ושל יוסף

"וַיֹּאמֶר יִשְׂרָאֵל אֶל יוֹסֵף הִנֵּה אָנֹכִי מֵת וְהָיָה אֱ-לֹהִים עִמָּכֶם וְהֵשִׁיב אֶתְכֶם אֶל אֶרֶץ אֲבֹתֵיכֶם" (בראשית מח, כא).

"וַיֹּאמֶר יוֹסֵף אֶל אֶחָיו אָנֹכִי מֵת וֵא-לֹהִים פָּקֹד יִפְקֹד אֶתְכֶם וְהֶעֱלָה אֶתְכֶם מִן הָאָרֶץ הַזֹּאת אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב" (בראשית נ, כד).

אחרון דור המייסדים ונציג דור הבנים - יעקב ויוסף - נותנים את אותו הציווי לפני פטירתם מן העולם ומעבירים מסר של אמונה שהגאולה בוא תבוא. מסר זועק זה מעיד כאלף עדים שהמצב הנפלא של ישראל בארץ מצרים אינו אלא אשליה, ולמעשה בני ישראל כלואים במצרים. אף שיוסף הוא סגנו של פרעה אין הוא אלא עבדו.  

יוסף אינו יכול לזוז ממצרים בלי הסכמתו של פרעה. כשהוא רוצה להביא את אביו לקבורה בארץ אבותיו הוא חייב לקבל אישור, ולא זו בלבד אלא שפרעה דואג למעטפת מלאה שתבטיח את חזרת המשפחה למצרים. כל כוחות מצרים מלווים את יוסף ואת אחיו בדרכם לקבור את אביהם: "וַיַּעַל יוֹסֵף לִקְבֹּר אֶת אָבִיו וַיַּעֲלוּ אִתּוֹ כָּל עַבְדֵי פַרְעֹה זִקְנֵי בֵיתוֹ וְכֹל זִקְנֵי אֶרֶץ מִצְרָיִם" (בראשית נ, ז). לכאורה זהו מסדר כבוד, אך בפועל משמש המסדר גם כמשטרה צבאית. בפסוק הבא מפורש שבני ישראל גם השאירו במצרים ערבים: "רַק טַפָּם וְצֹאנָם וּבְקָרָם עָזְבוּ בְּאֶרֶץ גֹּשֶׁן".

בני ישראל יושבים בכלוב, בכלא. כלא של זהב, כלוב 5 כוכבים, אבל כלוב ובית כלא. לכאורה כל ההבטחות הא-להיות של הקמת בית ישראל בארץ ישראל עלו בתוהו.

והנה באים יעקב ויוסף בשעתם האחרונה ומצווים את כל המשפחה להישאר נאמנים למורשת האבות, נאמנים לחלום, להתמלא בכוח אמונה חוצה דורות ולהיות בטוחים שצור ישראל לא יכזב ולא ישקר.

החזרה לארץ מובטחת, ואִתה תבוא החרות האמתית.


                        שאול דוד בוצ'קו
* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר